TILSIM NEDİR VE NASIL HAZIRLANIR?

     Tılsımın kelime anlamı nedir?

Merhaba sitemizin sevgili takipçileri, bu makalemde havas ilminde adı çok geçen ve kafalarda soru işareti oluşturan bir konuyu ele almak istiyorum. Tılsım nedir?

Esrarlı bir kuvvet taşıdığına, tabiatüstü gücü bulunduğuna, birtakım sırlar sakladığına inanılan şey. Tılsım karşılığında dilimizde sihir, büyü, efsun kelimeleri kullanılmaktadır. Peki esas itibariyle tılsım nedir, tılsım çeşitleri nelerdir, ve tılsımlar nasıl hazırlanır bir inceleyelim.

           Tılsımın Anadolu’daki geçmişi nedir?

Anadolu kadınlarının başlarına taktıkları metal süs eşyasına da tılsım denir. Baş süslemelerinde kullanılan tılsımın, kişiyi, nazar, iftira ve kötü ruhlardan koruduğuna inanılır. Tılsım gümüş, altın vb. değerli metallerden yapıldığı gibi, bunların taklitlerinden, mücevherlerden, deniz kabuklarından da olabilir. Tılsımın Manî inancıyla da ilişkisi bulunmaktadır.

Anadolu folklorunda tılsım genellikle büyünün etkisini sağlayan araçları ifade eder. Define vb. gizli şeyleri bulmak, kapalı yerleri açmak için ehlinin bildiği sözlere veya vasıtalara da tılsım denir. Bulaşıcı hastalıkların tesirini önlemek ve insanlarla hayvanların kötülüklerinden korkmamak için de tılsım yapılır.

Tılsım, insanları koruduğuna veya uğur getirdiğine inanılan tabiat veya insan eseri olan nesnelerin tamamını içine alır. Tılsımları insanlar bizzat kendileri üzerlerinde taşıyabilecekleri gibi, tesirli olması istenen arazi, dam çatısı, ve bunun gibi  yerlerde de saklayabilirler. İnsan yapısı tılsımlar, daha çok hayvan veya eşyaların küçük modelleriyle, üzerinde dinî yazılar bulunan madalyonlar ve yazılı kâğıtlardan oluşur. Bazı metal ve muskaların tılsım için kullanıldığı da oldukça yaygın uygulamadır.

      Tılsım çeşitleri nelerdir?

Tılsımlar çeşitli ameller için hazırlanabilir, örneğin bereket ve iş yerinde işlerin açılması için bereket tılsımı, define arayanların defineyi kolaylıkla ve güvenle çıkarabilmeleri için define tılsımı, nazardan korunmak isteyenler için nazar tılsımı, aşk sevgi ve muhabbeti çekmek isteyenler için Aşk tılsımı hazırlanıp taşınması mümkündür.

      Sitemizin bu sayfasında tılsım, tılsım çeşitleri, tılsımlar nasıl hazırlanmalıdır konusuna değinmek istememin sebebi, size internetteki bilgi kirliliğinden uzak, gerçek bilgiler sunmaktır. Bu konuyla alakalı tüm soru ve taleplerinizi direkt iletişim numaramdan arayarak, veya whatsapptan bana yazarak iletebilirsiniz. sorularınız ivedilikle cevaplanacaktır. Tüm dilek ve dualarınızın kabul olunduğu mutlu yarınlar dilerim.

MEDYUM BAHAR HOCA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*