Aşk ve Bağlama İşlemleri

 

Bu bölümde sitemizin siz kıymetli misafirlerini aşk ve bağlama çalışmalarının nasıl yapıldığı ve nasıl etki ettiği konusunda aydınlatmaya çalışacağım. Yeryüzünde insanlara yüce Allah’ın bahşettiği, annelikten sonra en güzel duygulardan birisidir aşk. Gönül ister ki, her zaman aşık olduğumuz kişinin de duyguları bizimle aynı seviyede olsun, gözü bir ömür boyu bizden başkasına kaymasın, hep aynı seviyede sevsin, ilgisi hiç azalmasın. Maalesef her gönül ilişkisinde mutlaka ve mutlaka bir sorun yaşanmaktadır. Bunu okuyan sevgili misafirim, bilin ki dünyadaki şu anda bu sorunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz, bu çetin yolda yalnız değilsiniz.

Yüreğimizde sevdasını hissettiğimiz kişiyle sorunlar baş gösterdiği zaman, bunlara çare aramaya başlarız. Çünkü insan doğası gereği, her zaman istediğini sonuna kadar elde etmeye çabalar. Böyle durumlarda İslami açıdan uygun olan havas işlemlerinden destek alabilir, aile içi geçimsizlikten tutun da araya giren ve huzur bozan üçüncü şahısların etkisiz hale getirilmesine kadar pek çok şekilde fayda görebiliriz.

Havas çalışmalarını önemli bir yerini tutan bağlama işlemleri, uzaktan tesir ve yakından tesir olmak üzere ikiye ayrılır. Tamamen kopmuş olan ve biribiri ile hiçbir irtibatı olmayan kişilerin geri döndürülmesi ve bağlanması ancak uzaktan tesir ile olur. Ancak aynı çatı altında eşler yaşayan eşler arasında süregelen sorunlar var ise, yakından tesir etmek pek tabi ki daha etkili olacaktır.

Havas çalışmalarında vefk ve tılsımın çok önemli yer tuttuğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim. “Ahrik kalbi” yani kalbin yanıp tutuşması, “Heyyic kalbi” yani kalbin heyecan ile dolması, istenen en çok şeylerdir. Bu durumlarda sıcaklık ve bağlama işlemleri, kaybolan ilgi ve alakanın, azalan heyecanın tekrardan alevlenmesini sağlayacaktır.

 Bağlama işlemleri nasıl etki eder?

Bağlama işlemlerini yapacak olan kişi, işlemler sırasında bir manevi müvekkil tayin eder. Bu müvekkilin ulvi veya sufli olması, yapılacak olan işlemin rahmani olup olamdığı konusunda fikir verir.

Uzaktan tesir elde etmek için kişinin giydiği bir giysi veya resmi kullanılabilir. Ayrıca kişinin anne isminin bilinmesi işlemin halk arasında “tutması” için ayrı bir önem taşır. Ayrıca kişinin anne adıyla birlikte okunan

aşk ve bağlama ile ilgili dualar, yazılan  de uzaktan tesir eden işlemler grubuna girer. Tüm bağlama işlemlerinde tabiatın bize verdiği 4 unsur, ayani ateş, hava, toprak ve su kullanılır. Bazı hazırlanılan işlemler yakılarak, bazıları ayak basmayan yere gömülerek, bazıları akarsu veya denize atılarak, bazıları da rüzgar esen bir yerde havaya asılarak yerine getirilir. Yapılacak olan işlemlerde hangi tabiat unsurunun kullanılacağı, kişilerin doğum tarihleri ve saatlerine göre tespit edilir. Böylelikle ateş grubuna mensup bir kişiye akarsu veya deniz kenarında yapılması gereken bir işlem tesirli olmayacak ve tabiri caizse işlem tutmayacaktır. Bu nedenle her işlem herkese uygulanmaz. Uygulansa da sonuç vermez.

 Yakından tesirli işlemler nasıl olur?

Yakından tesirli işlemler genellikle daha çabuk etkili ve etkisi daha uzun süren bağlama çalışmalarıdır. Burada kullanılan unsur ise hazırlanan işlemin tatlı bir yiyecek veya su ile yedirilip içirilmesi şeklinde yapılmasıdır. Okunan dua ve ayetlerin hazırlandığı kağıtlar temiz su içerisinde mürekkebi eriyene ve tamamen suya karışana kadar beklenir ve ardından belirlenen gün sayısı kadar kişiye içirilmesi tavsiye edilir. Tüm bu çalışmalarda özellikle dua, ayet ve adetleri konusunda bilgi vermemem, bilinçsiz uygulamalara kişileri teşvik etmemem nedeni iledir.

Gerek yakından gerek ise uzaktan tesir ile yapılan bağlama çalışmalarnda esas ve en önemli unsur yaptıran kişinin niyetinin halis olması, ve yaptırdığı kişinin kendisine haram kılınmamış olmasıdır. Zihininzde uyanan tüm sorulara detaylı bir şekilde yanıt verebilmiş olmayı umut ediyorum. Saygı ve sevgilerimle. Medyum Bahar Hoca